Rozliczenia podatkowe w Niemczech

Rozliczenia w Niemczech / PIT w Niemczech

Rozliczyć w Niemczech może się każdy kto pracuje na terenie Niemiec. Niektórzy maja nawet taki obowiązek, mowa tu o osobach będących opodatkowywanymi na klasie podatkowej trzy bądź piec.

Generalnie nie ma obowiązku do rozliczania (PITu) w Niemczech. Co roku mamy prawo wyboru. Często zaleca się rozliczyć ponieważ podatek odprowadzony przez cały rok jest za duży, a koszty uzyskania przychodu w dużej części pomagają nam ten podatek odzyskać.

Nie ma tu znaczenia czy osoba pracująca mieszka w Polsce czy na terenie Niemiec.

Rozliczające się w Niemczech małżeństwa muszą podać dochody obu stron. Jeżeli były uzyskane dochody w Polsce trzeba dodać do rozliczenia zaświadczenie EU/EWR-EOG. Dochody współmałżonka są wtedy opodatkowane pod progresją. Oczywiście istnieje opcja żeby małżeństwo nie rozliczało się razem, w przypadku gdy małżonek za dużo zarabia i progresja spowoduje dopłatę. Ten wybór jest wykluczony przy rozliczaniu osób na klasie podatkowej „trójce” jak i „piątce”.

Zachęcamy do kontaktu w sprawie potrzebnych do rozliczenia dokumentów. Proszę pamiętać, że wszystkie koszty związane z przychodem można odliczyć. Na przykład: Mieszkania wynajęte na okres pracy, dojazdy do pracy nie ważne czy z miejsca zamieszkania, czy z wynajętego hotelu, ubrania robocze, biura rachunkowe (za rozliczenie w Niemczech rok wcześniej), koszty przeprowadzki do mieszkania przy pracy itd.

Ponadto można uzyskać ulgi na dzieci, ulgi z tytułu niepełnosprawności (warunek orzeczenia na terenie Niemiec). Odnośnie ulgi na dzieci urząd sprawdza czy płatnik pobiera „Kindergeld”.

Można odliczyć sobie utrzymanie dzieci w szkołach, internatach, studiach, są do spełnienia warunki, aby uznać te koszty. O nich dowiecie się Państwo na konsultacji. Przedszkola, nianie (zatrudnione w rodzinie), nianie wystawiające faktury, korepetycje, wszystko to można odliczyć sobie aby odzyskać podatek. Ważne jest to ze nie muszą być to „niemieckie” koszty, mogą być one płacone w Polsce.

Każdy przypadek rozliczenia w Niemczech jest indywidualny i tak jest on też przez naszą firmę traktowany. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, nie generalizujemy przypadków.

PRZEJDŹ DO KONTAKTU